Jak pracuję?
Jako psychoterapeuta pracuję w nurcie humanistyczno-doświadczeniowym (ang. HEP - Humanistic Experiential Psychotherapy).
Psychoterapia humanistyczno-doświadczeniowa to nurt terapeutyczny skupiający się na pełnym i świadomym przeżywaniu doświadczeń oraz rozwoju osobistym jednostki. Jego twórcami byli: Carl Rogers, Eugen Gendlin, Leslie Greenberg. Podstawowe założenia tego podejścia obejmują unikalność i indywidualizm każdej osoby, koncentrację na teraźniejszości („tu i teraz”), a także dążenie do poszerzenia samoświadomości oraz autentyczności w relacjach z innymi ludźmi.

W psychoterapii humanistyczno-doświadczeniowej kluczowa jest relacja terapeutyczna, która opiera się na empatii, autentyczności i bezwarunkowej akceptacji. Terapeuta stara się stworzyć bezpieczne środowisko, w którym klient może swobodnie eksplorować swoje emocje, myśli i przeżycia. Istotne jest również zrozumienie i akceptacja swoich doświadczeń oraz uczuć, co umożliwia ich pełniejsze przeżywanie i integrowanie w życie codzienne.
Jednym z charakterystycznych elementów tego nurtu jest różnorodność technik terapeutycznych, które mogą być stosowane, takich jak terapia Gestalt, focusing, terapia skoncentrowana na emocjach (EFT) czy podejście egzystencjalne. Każde z tych podejść wnosi swoje unikalne metody pracy z klientem, jednak wspólnym mianownikiem jest skupienie na doświadczaniu i pełnym przeżywaniu emocji oraz relacji.
Terapia ta jest zazwyczaj procesem długoterminowym, trwającym od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Sesje odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu i trwają około godziny. Celem terapii jest nie tylko rozwiązanie bieżących problemów, ale także rozwój osobisty i pełniejsze, bardziej satysfakcjonujące życie.
Dla kogo jest przeznaczona psychoterapia humanistyczno-doświadczeniowa? Znajduje ona zastosowanie w szerokim spektrum problemów psychicznych, w tym w trudnościach emocjonalnych, problemach w relacjach interpersonalnych, niskiej samoocenie oraz w pracy nad samorozwojem i samoakceptacją. Sprawdza się również w terapii traumy i psychoterapii par. Liczne badania dowiodły jej skuteczności.
Zgodnie z ustawą o zawodzie psychoterapeuty z dnia 1 stycznia 2024
Badania empiryczne potwierdzają skuteczność psychoterapii humanistyczno-doświadczeniowej: jest ona skuteczna w leczeniu zaburzeń psychicznych, w tym depresji i lęku (Elliott, 2002); focusing może prowadzić do znaczącej poprawy w zakresie radzenia sobie z emocjami i ogólnego dobrostanu (Hendricks, 2001); liczne badania potwierdzają skuteczność Terapii Skoncentrowanej na Emocjach: w leczeniu depresji, lęków oraz zaburzeń związanych z traumą (Greenberg i Watson, 2006; Elliott et al., 2004).
Co oznacza "Triada"?
Kim jestem?
Dowiedz się więcej o moim doświadczeniu i pasji,
które kierują moją pracą.
Skontaktuj się ze mną
i odkryj, jak mogę Ci pomóc!